Mladí reportéři ze Zbirohu pomáhají Austrálii

Žáci ze ZŠ J. V. Sládka Zbiroh se v roce 2019 zapojili do soutěže Mladých reportérů pro životní prostředí s video reportáží nazvanou Ptáci. V ní řešili problém úhynu ptactva při srážce se sklem v obci. Jejich reportáž vyhrála v národním kole soutěže v kategorii 11-14 let a postoupila do kola mezinárodního, kde se probojovala ve velké konkurenci až do finále soutěže.

Tím ale cesta jejich reportáže neskončila.  Na podzim 2019 zaslala paní učitelka Andrea Tláskalová žákovskou reportáž do soutěže Brána k druhým pořádanou Národním institutem dalšího vzdělávání. Reportáž Ptáci se dostala mezi 7 nejúspěšnějších ze 62 projektů. Odměnou pro žáky bylo 9 knih.

Ač by se mohlo zdát, že zde příběh Mladých reportérů končí, opak je pravdou. Svůj úspěch dokázali žáci ze Zbiroha skvěle využít pro dobrou věc. Knihy, kterými byli v soutěži oceněni, věnovali na Charitativní výstavu a bazárek pro Austrálii. Za knihy, věci z bazárku a prodané obrázky, které žáci na pomoc zvířatům v Austrálii namalovali, získali a na účet ZOO Praha poslali 13 tisíc korun.